Click here to find out why Edward James was lucky to be alive.

PERSONAL DETAILS Edward JAMES
Birth date and Place: 02 Feb 1830, Deptford, Kent, England.
Baptism date and Place: 02 May 1830, St Alphage, Greenwich, Kent. (bp. George Edward).
Census Residences: Plumridge Street, Greenwich, Kent (1841).
Maidstone Army Barracks, Kent (1851).
Muttra, East Indies (1861).
51 Plaistow Grove, West Ham, Essex (1871).
Occupations pre-WA: Servant.
Physical Description: Height: 6’ 0”. Hair: light brown. Eyes: blue. Complexion: fresh.
Marriage date and Place: 16 Feb 1863, Moulmein, Bengal (residence Muttra).
Spouse: Emily SMITH (widow of Thomas Benjamin Dowling).
Children: Stepchildren:
Emily Dowling 1860, Chunar, Dinapore, Bengal.
George E. Dowling, Kussowlie, Bengal.
Children of marriage:
Albert Edward 1864, Umballa, Bengal.
Florence Ellen 1865, Umballa.
Madeline Clara 1866, Umballa.
Edith Amelia 1867, Umballa.
Octavus Percy 1870 Deolalee, Bombay.
Blanche Gertrude 1873, West Ham, Essex.
Maude Magdalene 1876, Perth, Western Australia.
Grace Ethel 1880, Perth, Western Australia.
Death date and Place: 05 Jan 1887, Perth, Western Australia.
Burial date and Place: 06 Jan 1887, East Perth Cemetery (Church of England).
Will and Probate: None.
Obituaries: Daily News 07 Jan 1887.
Inquirer and Commercial News 12 Jan 1887.
ARMED FORCES
Regiment: 6th (Inniskilling) Dragoons.
Regiment No. and Rank: #1097 Private.
Attestation date and Place: Dec 1850, Kent?
Service/Campaigns: India 11 years, 127 days.
Crimea 2 years, 40 days.
Promotions: Sergeant (date unknown 1854/1855).
Medals, Clasps and Badges: Crimea War Medal clasps Balaklava, Inkermann, Sebastopol. Turkish Crimea Medal.
Long Service & Good Conduct Medal  (£5 gratuity).
Discharge date and Place: 08 Apr 1857. Discharged at his own request on the reduction of the Army.
Regiment: Bengal Artillery, H.E.I.C.
Regiment No. and Rank: # unknown Private.
Attestation date and Place: 09 Jan 1858, Warley, Essex, England.
Regiment: 3rd Bengal European Cavalry, H.E.I.C.
Regiment No. and Rank: # unknown Private.
Transfer date and Place: 22 Jul 1858, India.
Service/Campaigns: Indian Mutiny.
Promotion:
Reduction:
Reinstated:
11 Dec 1858 Private to Troop Sergeant Major.
01 Jan 1859 Troop Sergeant Major to Private.
05 Jan 1859 Private to Troop Sergeant Major.
Regimental Courts Martial: 01-04 Jan 1859 in confinement awaiting trial (crime not stated).
05 Jan 1859 Trial. Reduced and reinstated as above.
Medals, Clasps and Badges: Indian Mutiny Medal with no clasps.
Regiment: 21st Hussars.
Regiment No. and Rank: #7  Sergeant.
Volunteered date and Place: 03 May 1861, India.
Service/Campaigns:
Promotions: 03 Oct 1863 Sergeant to Troop Sergeant Major.
08 Apr 1864 Reverted: Troop Sergeant Major to Sergeant.
05 Nov 1865 Appointed: Troop Sergeant Major.
Re-engaged: 30 Jul 1867, India.
Promotion: 01 Jul 1868 Troop Sergeant Major to Regimental Sergeant Major.
Medals, Clasps and Badges: Army Long Service and Good Conduct Medal. Annuity £15.
Casualty/Medical: Vision impaired.
Hernia Inguinal right side. Caused by an accident in the riding school. Is kept up with leg truss, but finds his present weight (15 stone 8 – ) is unfit for active cavalry duty.
Can aid in his own support. Disability not aggravated by vice or intemperance.
Regimental Courts Martial: None.
District Courts Martial: None.
General Courts Martial: None.
Discharge date and Place:
Length of service:
26 Apr 1870 Royal Hospital Netley, England.
14 years, 108 days (towards completion of limited service).
21 years 117 days (towards Good Conduct Pay and Pension).
Chelsea Pension Reference: WO97/1740/227. Elected for Queen’s Pension Rules.
Post Discharge Residence: Trinity Grove, Blackheath Hill, Greenwich, Kent.
Post Discharge Pension District: 1st East London.
Pension Amount: 2s. 0½d. per diem.
ARRIVAL and LIFE IN WESTERN AUSTRALIA
Ship: Naval Brigade.
Departure and Arrival: 31 Oct 1873 Woolwich; 19 Feb 1874 Fremantle.
Status/Occupation: Enrolled Pensioner Force.
01 May 1877 Probationary Constable 3rd Class.
01 Feb 1883 Constable 1st Class.
01 May 1883 Lance Corporal.17 Oct 1883 Resigned from Police Force. Gratuity £58 6s. 8d.
1883 Sergeant Major and Drill Instructor, Perth Volunteer Rifles.
1886 Sergeant and Drill Instructor, Colonial Defence Force.
1886 Temporary Drill Instructor, Police Force (on loan).
Land Grant/Purchase: 20 Jun 1883, Loc. E76 Claisebrook (Grant).