PERSONAL DETAILSMatthew Skinner SMITH
Birth date and Place30 Aug 1836 Cawnpore, Bengal, India.
Baptism date and Place23 Oct 1836 Chaplaincy Station, Cawnpore, Bengal, India.
Archdeaconry & Diocese of Calcutta.
Census ResidencesChestnuts (School), Chiswick, Brentford, Middlesex (1851).
Occupations pre-WAOfficer in the British Army.
Physical Description
Marriage date and Place4 Jul 1867 St Peter & St Paul, River Parish Church, Kent.
SpouseElizabeth NOLAN.
Children
Death date and Place18 Apr 1887, Albany, Western Australia.
Cause of Death Certified by Cecil Rogers Esqr. Colonial Surgeon.
1. Haematemesis [vomiting of blood].
2. Exhaustion.
Burial date and PlaceApril 1887 Albany Memorial Park Cemetery, Albany, Western Australia.
Will and ProbateWill: 24 Feb 1874. Probate: 4 May 1887, Supreme Court of Western Australia.
[Cons 3403-1887-834].
Death Notices & ObituariesDaily News 18 Apr 1887. Note: there are a number of errors in this article.
West Australian 20 Apr 1887.
Inquirer & Commercial News 20 Apr 1887.
ARMED FORCES
Regiment44th (East Essex) Regiment.
Commission Date & Rank7 Jun 1854 Ensign (without purchase).
Service/CampaignsCrimea 8 Jan 1855 to June 1856.
China 1 Aug 1860 to 1861.
Madras, India 1861 to 1866.
Musters
Promotions9 Feb 1855 Lieutenant (without purchase).
24 Jan 1865 Captain (without purchase).
Medals, Clasps and BadgesCrimea War Medal clasp Sebastopol.  Turkish Crimea Medal.
Second China War Medal clasp Taku Forts 1860.
Casualty/MedicalNone.
Regimental Courts MartialNone.
District Courts MartialNone.
General Courts MartialNone.
Retirement/Resignation date22 Jun 1867.
War Office ReferenceWO25 and/or WO76 Records of Officers’ Services not extant.
Post Retirement ResidenceWestern Australia.
ARRIVAL and LIFE IN WESTERN AUSTRALIA
ShipLady Louisa
Departure and ArrivalArrived 3 Jun 1868 Fremantle, from London.
Perth Gazette 5 Jun 1868.
The Herald 6 Jun 1868.
Status/OccupationBank Clerk, National Bank of Australia 1868-1871.
Chief of Police (Superintendent) 1871-1885.
Justice of the Peace 1871.
Sheriff of Western Australia 1876-1877.
Acting Colonial Secretary 1885-1887.
Member of Legislative Council 1886-1877.
Commandant Enrolled Guard 1887.
Commissioner of Police 1887.
Misc. Newspaper ArticlesWest Australian 1 Apr 1887.
Inquirer & Commercial News 6 Apr 1887.
On the occasion of the Disbandment of the Enrolled Guard.